הובלות

רילוקיישן או מעבר דירה לחו"ל

רילוקיישן או מעבר דירה לחו"לרילוקיישן הוא מונח המתייחס למעבר מקום מגוריו או מגוריהם של אדם או הוא ומשפחתו. הסיבה שמשתמשים במונח רילוקיישן ולא פשוט במעבר דירה מרמזת על אופיו הבינלאומי של המושג. כך רילוקיישן על פי רוב מתייחס למעבר לארץ אחרת ולא למעבר בתוך ישראל. כך המונח של רילוקיישן טומן בחובו משמעויות רבות מאוד בעבור האדם שעובר אותו. אין מדובר רק בעניין טכני שכן כל מי שעושה רילוקיישן למעשה גם מחליף היבטים רבים מאוד של חייו. היבטים שונים של רילוקיישן אינם מוגבלים רק למרחב פיזי גיאוגרפי, אלא גם לשינוי דרסטי לעיתים של מצב ומעגלים חברתיים, תרבות, מסגרות תעסוקה ועוד פרמטרים רבים שהם חלק בלתי נפרד מן השינויים הכרוכים בפעולה של רילוקיישן. גם אם מדובר על דירות להשקעה בחו"ל והחלתם לגור לתקופה מסוימת שם גם מדובר על רילוקיישן.

המפעל הלוגיסטי של הרילוקיישן

רילוקיישן בראש ובראשונה הוא מפעל לוגיסטי לא פשוט הכולל את העברת כל חייו של אדם מסוים ושל משפחתו אל מקום אחר. רילוקיישן כזה כולל גם מעבר פיזי של רכושו של האדם והן מעבר מנטלי וטכני. במאמר שלהלן אנו ננסה לדון בנושא של רילוקיישן משני היבטים עיקריים שיציירו תמונה יחסית שלמה שלו. חלקו הראשון של המאמר יעסוק בנושא של רילוקיישן זמני בעוד שחלקו השני של המאמר יהיה מוקדש לנושא של רילוקיישן לפרק זמן ארוך ואף לצמיתות. שרברבים שרברבים נדלן בארה"ב

רילוקיישן זמני

רילוקיישן זמני הוא מעבר של אדם למקום מגורים אחר בארץ אחרת מכל סיבה שהיא שאינה תמידית. דוגמה כזו יכולה להיות מילוי תפקיד במוסד כלשהו שעבודה בו מצריכה רילוקיישן ולאחר מכן חזרה לארץ להמשך הקריירה. אקדמאים למשל עושים רילוקיישן לכמה שנים בכדי לשהות במוסד כזה או אחר ולאחר מכן לשוב ארצה. השיקולים שכרוכים בנושא של רילוקיישן זמני הם מעט שונים מאלו של רילוקיישן לצמיתות, שכן בהחלט יתכן כי המעבר לא יהיה מלא שכן האדם שעושה רילוקיישן ישאיר כמה תשתיות חיים בארץ המוצא בכדי שישמשו אותו כאשר הוא ישוב. תשתיות כאלו יכולות להיות הן פיזיות כמו רכוש והן אחרות כמו קשרים חברתיים או מקצועיים וזיקות כאלו או אחרות.

רילוקיישן תמידי

רילוקיישן תמידי הוא שינוי לפרק זמן ארוך מאד או באופן קבוע של מגוריו של האדם שעובר לארץ אחרת מסיבה כזו או אחרת. במקרה של רילוקיישן תמידי אותה סיבה שבגללה מעתיק האדם את מקום מגוריו הוא סיבה תמידית. כך למשל ירידה מהארץ בחיפוש אחר מקום מגורים נוח ומתוח פחות יכולה להיות דוגמה של רילוקיישן תמידי, כך גם מעבר לשם עבודה במקום שבו מקווה האדם להמשיך לעבוד. במקרה של רילוקיישן השיקולים כמובן שונים מאלו של רילוקיישן לזמן קצר והפרויקט יכול להיות מורכב יותר.